Skąd brać zdjęcia na stronę internetową?

Published on:

Oprawa graficzna to istotny element każdej strony internetowej. To właśnie zdjęcia, obok angażujących treści, przyciągają uwagę klientów i czytelników oraz zachęcają ich do przeglądania i częstych odwiedzin witryny. Przyjazne dla użytkowników fotografie sprawdzą się także w oczach wyszukiwarek – mogą przyciągnąć dodatkowy ruch na stronę.

Skąd wziąć zdjęcia na stronę internetową?

Jeśli posiadasz profesjonalna witrynę internetową i dysponujesz odpowiednim budżetem, zastanów się nad zatrudnieniem grafika i zleceniem mu stworzenia identyfikacji wizualnej firmy. Możesz także nawiązać współpracę z fotografem, który wykona unikatowe zdjęcia, idealnie pasujące do danego portalu czy tekstu. Nic nie stoi także na przeszkodzie, by takie fotografie wykonać samodzielnie, szczególnie w przypadku prowadzenia bloga czy posiadania własnej marki osobistej. Jeśli prowadzisz działalność niekomercyjną lub nie masz dostępu do profesjonalnych grafików i fotografów, możesz skorzystać z gotowych zdjęć, udostępnianych na zasadzie wolnej licencji lub w bezpłatnych bankach grafik. Znajdziesz tam tysiące rozwiązań dopasowanych do opisanego przez siebie zagadnienia.

Bezpłatne banki zdjęć

Zdjęcia na stronę internetową za darmo znajdziesz m.in. w bezpłatnych bankach zdjęć. Takie fotografie określane są mianem zdjęć stockowych. Często opisane są także zwrotem „royalty free”, wskazującym na rodzaj licencji, która pozwala na użycie treści do wielu celów, bez konieczności każdorazowego płacenia tantiem. Takich zdjęć możesz bezpłatnie użyć na stronie internetowej, w social mediach czy na blogu, nie naruszając przy tym praw autorskich. Do najpopularniejszych katalogów fotografii należą:

  1. Pixabay (https://pixabay.com/pl/): strona udostępnia zdjęcia, filmy oraz grafiki wektorowe. Do jej zalet zaliczają się wysoka rozdzielczość materiałów, duży zbiór ilustracji oraz przyjemny interfejs. Wśród wad można wymienić dużą popularność serwisu, co wiąże się z prawdopodobieństwem, że wybrana fotografia została już wielokrotnie użyta na innych portalach.
  2. StockSnap (https://stocksnap.io/): rozbudowany bank zdjęć, który oprócz wysokiej jakości materiałów oferuje także zakładkę „trending”, promującą dopiero zyskujące popularność fotografie.
  3. Unsplash (https://unsplash.com/): podzielona na przejrzyste kategorie strona ze zdjęciami, na której królują zapierające dech w piersiach krajobrazy.
  4. Pexels (https://www.pexels.com/): zaletą tej biblioteki zdjęć jest możliwość łatwego wyszukiwania fotografii poprzez złożone frazy.
  5. Gratisography (https://gratisography.com/): bank zdjęć pełen niszowych, oryginalnych ujęć i zabawnych aranżacji. Nieco mniej popularny niż reszta, pozwala na zdobycie rzadziej wykorzystywanych treści.
  6. Foodiesfeed (https://www.foodiesfeed.com/): portal poświęcony w całości zdjęciom jedzenia – od gotowych posiłków po artystyczne fotografie pojedynczych produktów. To idealne rozwiązanie dla wszystkich internetowych smakoszy.

Najlepsze płatne banki zdjęć

Zdjęcia na stronę można nabyć także w płatnych bankach fotografii. Z wymaganą opłatą często wiąże się szereg korzyści – bogatsza oferta czy większy wybór grafik w różnych rozmiarach i rozdzielczościach. Niektóre portale oferują także zdjęcia do kupienia na wyłączność, z zapewnieniem, że nie pojawią się one na żadnej innej stronie internetowej. Ceny obowiązujące w płatnych bankach różnią się w zależności od popularności i zasobów serwisu. Do najbardziej opłacalnych katalogów zdjęć należą AdobeStock, ShutterStock, GettyImages oraz iStock. Większość z nich oferuje opcję wykupienia subskrypcji, która pozwala na pobranie określonej ilości fotografii w ciągu miesiąca lub roku.

Na ten sam temat