Serwer VPS – co to i kiedy warto się na niego zdecydować?

Published on:

Na rynku dostępne są różne rodzaje usług hostingowych – do najpopularniejszych z nich zaliczają się serwer współdzielony, dedykowany oraz VPS. Każda z ofert skierowana jest do konkretnych klientów i sprawdzi się przy innego rodzaju stronach. Wybierając serwer dla swojej witryny, powinieneś rozważyć wszystkie opcje. Jak wybrać odpowiedni hosting? Kiedy warto zdecydować się na serwer VPS?

VPS – co to?

VPS (Virtual Private Server) to prywatny serwer wirtualny. Oparty jest na zasobach współdzielonych. Podział na wirtualne części odbywa się przy udziale odpowiedniego oprogramowania, a w rezultacie klient może korzystać z serwera wraz z innymi użytkownikami, jednak zupełnie od nich niezależnie. VPS oferuje dostęp do własnego systemu plików oraz daje pełną kontrolę nad wszystkimi aplikacjami i zasobami maszyny. Sprawdzi się w szczególności w przypadku sklepu lub strony internetowej, odwiedzanych przez kilka tysięcy użytkowników dziennie.

Serwer współdzielony a hosting VPS

Choć VPS oparty jest na zasobach współdzielonych, to znacznie różni się od standardowego serwera tego typu. Ten ostatni podzielony jest pomiędzy wielu użytkowników, a każdy z nich ma dostęp do określonej powierzchni, ilości transferu oraz pamięci RAM. Serwer współdzielony sprawdzi się na początku działalności, ponieważ jego największym plusem jest niska cena. W przypadku bardziej wymagających stron warto zdecydować się na VPS. Zasoby tego serwera również dzielone są między użytkowników, ale jest ich znacznie mniej niż na serwerze współdzielonym. Ponadto VPS ma swój własny system plików i aplikacji. Izolacja zasobów, możliwość samodzielnego doboru specyfikacji oraz instalowania dowolnego oprogramowania to jego największe zalety. Serwer VPS to dobra alternatywa dla najdroższego z rozwiązań – serwera dedykowanego, który pozwala na wykupienie indywidualnego dostępu do całego komputera.

Kiedy zdecydować się na serwer VPS?

Jeśli aktualnie korzystasz z hostingu współdzielonego, a Twoja strona spowalnia lub przestaje działać przy większym ruchu, to znak, że czas zdecydować się na inne rozwiązanie. VPS zaspokoi potrzeby osób o dużym zapotrzebowaniu na moc, szukających stabilności i gotowych na eksperymenty z oprogramowaniem. To także gwarancja posiadania własnego adresu IP. Wybierając tego typu serwer, zwróć uwagę na dobór parametrów – m.in. CPU czy RAM, aby upewnić się, że będziesz mieć zapewniony odpowiedni zapas mocy.

Na ten sam temat