Jak sprawdzić właściciela domeny?

Published on:

Zakup i rejestracja domeny to jeden z pierwszych kroków, koniecznych do stworzenia własnej strony internetowej. Wybór odpowiedniej nazwy stanowi nie lada wyzwanie – nazwa wpływa na wizerunek marki, jej rozpoznawalność i powodzenie w sieci. Co zrobić, kiedy Twoja upragniona domena jest już zajęta? Jak sprawdzić kto jest właścicielem domeny?

Sprawdzanie właściciela domeny a regulacje prawne

Informacje o właścicielu domeny udostępniane są w oparciu o regulacje dotyczące ochrony danych osobowych oraz wewnętrzne ustalenia danych rejestrów czy państw. Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami prawnymi przynależność domeny może być jawna, częściowo ukryta lub tajna. Dane właściciela mogą zostać zastąpione danymi podmiotu, świadczącego konkretną usługę. W związku z tym sprawdzenie, do kogo należy domena, nie zawsze jest możliwe. Jednak w większości przypadków tego typu informacje udostępniane są poprzez bazę WHOIS.

Baza WHOIS – jak sprawdzić właściciela domeny?

WHOIS to publiczna wyszukiwarka domen, udostępniana przez Krajowy Rejestr Domen NASK. Znajdziesz tu informacje co do tego, kim jest właściciel domeny oraz na jak długi okres zarejestrował dany adres internetowy. Aby sprawdzić dostępność danej nazwy, wystarczy wpisać ją w pole wyszukiwania – bez przedrostku WWW czy protokołu http lub https. W ten sposób dowiesz się, czy dana domena jest aktywna, kiedy została utworzona i kiedy wygaśnie, jakie serwery ją obsługują oraz – do kogo należy. Dane abonenta nie będą dostępne jedynie wtedy, kiedy strona została zarejestrowana na osobę fizyczną (prywatną).

Domeny pozakrajowe

Sprawdzanie domeny możliwe jest także na polu międzynarodowym. Europejskim odpowiednikiem WHOIS jest strona EURid. Wśród dostarczanych przez portal danych nie znajdzie się jednak informacja o dacie ważności danej domeny oraz jej właścicielu. Mimo tego można nawiązać z nim kontakt poprzez udostępniony adres e-mail. Z kolei status domen globalnych sprawdzisz pod adresem https://who.is/. W tym wypadku zakres ujawnionych informacji zależy od samego rejestratora domeny.

Na ten sam temat